ZLATÝ VOLANT 2012: Anketa zná nejlepší piloty loňského roku...

 

V každoroční české anketě hlasují odborní novináři a vybírají neúspěšnější automobilové závodníky uplynulé sezóny. Porota určuje celkové vítěze v kategoriích okruhy, automobilové soutěže, závody do vrchu, autocross / rallyecross a motokáry. Letos si nejlepší piloti vyslechli výsledky v pražském TOP hotelu. Anketa má tradici již od roku 1976.

 

Závody na okruzích.

 

1. Adam Lacko, 2. Petr Fulín 3. Josef Král.

 

Adam Lacko to dokázal. Jezdec truckracingové stáje MKR Technology poprvé v kariéře ovládl prestižní motoristickou anketu a získal Zlatý volant. V kategorii okruhových jezdců si za posledních patnáct let zlato odnesli pouze tři jezdci a právě Adam Lacko je teď jedním z nich. Pilota severočeské stáje MKR Technology porota zvolila přesvědčivě, když obdržel celkem 211 hlasů. Druhý Petr Fulín získal v hodnocení o osmdesát méně a od třetího Josefa Krále ho dělilo dalších jedenáct. Lacko si cenu poroty mezi závodníky na okruzích vysloužil díky své obhajobě bronzu z Mistrovství Evropy závodních tahačů. Loni za svůj bronz skončil třetí, letos už zvítězil. Rekordman a dvanáctinásobný vítěz ankety Tomáš Enge, který byl mezi motoristy přirovnávaný ke zpěváku Karlu Gottovi, stejně jako několikanásobný "český slavík" svůj další titul letos nezískal. Místo něj slavil právě Adam Lacko.

 

 

Pro mne je prvenství obrovským překvapením a mám z něj velikou radost. Samozřejmě si uvědomuji, že Tomáš Enge, který vyhrál dvanáctkrát, z boje o Zlatý volant vypadl z důvodu údajného dopingu. To komentovat nebudu. Historie se na to ptát nebude. Mne těší, že jsem získal tuhle prestižní trofej,“ řekl po vyhlášení mediálnímu partnerovi ankety (deníku Právo) Adam Lacko.

 

Automobilové soutěže a vytrvalostní maratóny.

 

1. Jan Kopecký, 2. Martin Prokop, 3. Jan Černý.

 

Honza Kopecký zvítězil v této anketě po šesté. Úřadující mistr České republiky a vicemistr šampionátu IRC dostal cenu v kategorii rally za výkony v roce 2012. Kopecký zvítězil potřetí za sebou a do své sbírky přidal celkově šestý Zlatý volant. Jan Kopecký si ocenění motoristických novinářů a odborníků váží: „Vyhrát pošesté renomovanou cenu českého motorismu nás ohromně těší. Zlatý volant je ocenění také pro celý tým ŠKODA Motorsport, který mě v minulém roce opět skvěle podporoval. Slibuji, že neusneme na vavřínech, chceme dále vyhrávat velké závody.“

 

 

Jan Kopecký se v loňském roce stal suverénně mistrem České republiky v rally a počtvrté za sebou korunním princem šampionátu IRC. V letošním roce se společně s Pavlem Dreslerem (viz foto výše) zúčastní vybraných soutěží mistrovství Evropy FIA-ERC. Níže vidíme všech pět držitelů Zlatého volantu..

 

Závody do vrchu:

 

1. Miloš Beneš, 2. Dušan Nevěřil, 3. Otakar Krámský.

 

Autocross a rallyecross:

 

1. Václav Fejfar, 2. Petr Turek, 3. Roman Častoral

 

Motokáry:

 

1. Jan Midrla, 2. Patrik Hájek, 3. Adam Kout

 

 

Zvláštní ceny:

 

Spolujezdec roku: 1. Pavel Dresler, 2. Zdeněk Hrůza, 3. Pavel Kohout

 

Zlatá řídítka: 1. Martin Michek, 2. Karel Abraham, 3. Libor Podmol

 

Speed Award: Jan Charouz – 224.240 km/h (16. června 2012 na okruhu v Le Mans)

 ______________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz