Začala platit nová autovýbava i pravidla na STK..!

Od prvního října už nemusíme vozit sadu žárovek a pojistek. Moderní doba přinesla xenony nebo LED technologie. U většíny novějších automobilů na silnici stejně žárovky nevyměníme. Nepotřebujeme ani rezervu se zvedákem a klíčem na matice, samozřejmě pokud máme ve voze lepící sadu, runfletové pneumatiky nebo nonstop placenou asistenční službu po celém území Česka. Výstražný trojúhelník i reflexní vesta ve výbavě zůstávají.

Musíme vytvořit uličku pro záchranáře novým způsobem, respektive uhnout doprava ve středovém a pravém krajním jízdním pruhu, v tom nejrychlejším potom doleva. Záchranáři, vozy s právem přednostní jízdy, správce pozemní komunikace a auta sloužící k odstranění následků nehody tak získají místo mezi pruhy.

 

                  

 

Na STK se již nově porovnává stav tachometru s předešlou prohlídkou. Nelegálně stočený znamená reálně sankci až půl milionu korun.

Změnou pravidel prošlo měření vozů s filtrem pevných částic DPF. Emisní stanice kontrolují jejich těsnost a kouřivost. Přísný limit má hodnotu 0.25. A ještě něco, elektromobily dostanou nové registrační značky.

A jak to vypadá aktuálně? Na většině "estékáček" je šrumec, protože novinky uvedené na papíru jaksi neznají počítače, technici proto musí hodně věcí vkládat ručně. Pokud vás čeká STK a nové emise obrňte se trpělivostí, budete ji potřebovat. Jirka Hyner

 Zdroj: motomagazinspeed.cz