TEST ZIMNÍCH pneumatik 2019 v rozměru 185/65 R15T..!

S posledním říjnovým dnem pro nás opět platí (při hrozící námraze a sněžení) jízda na zimních pneumatikách. Pokud je díky teplému úvodu listopadu ještě nemáte na autě, berte aktuální hodnocení jako dobře míněnou radu.

Rakouský ÖAMTC totiž spolu s německým automotoklubem ADAC prověřil kvalitu 16 zimních pneu v nejvíce rozšířeném rozměru 185/65 R15 T. Za ideál se považují pláště se silným záběrem na sněhu, vysokou stabilitou na mokru a dobrou přilnavostí na ledu. To vše při nejmenší možné spotřebě a maximální životnosti. Jsou to opravdu náročné parametry. Níže vidíme doporučenou pneu Kléber Krisalp HP3.

 

 

Celkové hodnocení tvoří výsledky hned několika aspektů. ADAC je rozdělil na 30 procent pro mokrou silnici. Sněhový povrch tvoří 20 procentních bodů. Suchá cesta se podílí na konečné známce z 15 procenty. Led, spotřeba a opotřebení mají shodně po 10 procentních bodech. Pět procent zbývá na jízdní komfort.

Hodnocení probíhalo na několika místech, respektive v testovacím centru Bridgestone v Itálii a Continental v Německu. Další zkoušky se uskutečnily v bavorském městě Landsberg am Lech a v porýnské metropoli Darmstadt. Testy na sněhu zase hostilo Finsko. Všechny modely pneumatik byly zakoupeny v běžné distribuční síti od pěti různých prodejců. Na snímku níže Pirelli Cinturato Winter.

 

 

V rozměru 185/65 R15 T lze doporučit 3 pneumatiky. Všechny jsou velmi vyvážené a nemají žádnou výraznou slabinu. Pozor však na pneumatiky Sava se známkou dostatečný. Dvě gumy raději nekupujte, Toyo a Davanti dopadly velmi špatně.

Vítězem testu je britská pneumatika Dunlop Winter Response 2 šetří pohonné hmoty a jezdí bezpečně. Druhý Kléber je na trhu od roku 1910. V testech ADAC 2017, 2018 a Auto Bild Sportscars 2018 posbíral hned 3x bronz. Pneumatiku Kléber Krisalp HP3 můžete bez obav obout. Na třetí příčce skončila zimní guma Pirelli Cinturato Winter. I ta vás podrží, zvládá všechny povrchy. Od špičkové pneumatiky nemůžete chtít víc.

 

 

Osobně mám velmi dobré zkušenosti s pneu Kléber (vychází cenově velmi výhodně a má mnohem lepší vlastnosti než Barum) a Michelin Alpin 5. Nejnovější Alpin 6 je navíc velmi tichá (69 dB). S Micheliny  (foto výše) najedete asi nejvíce kilometrů. Jirka Hyner

_______________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz