TEST zimních pneu 205/55 R16 H 2020 podle ADAC: Nejlepší je Bridgestone Blizzak a Michelin Alpin 6..!

Největší evropský autoklub ADAC prověřil v náročném testu 15 zimních pneumatik. Šetřit se totiž nemá na oleji a svíčkách, ale taky na kvalitních gumách. A jak test dopadl? Pět pneu získalo hodnocení "Dobrá," dále potom "Uspokojivá" a jedna pneumatika dostala přívlastek "Dostatečná."

Doporučuji používat horní "dobrou" pětici. Zvláště pak nejlepší modely Blizzak a Alpin 6 doporučuji začínajícím řidičům, jenž mají málo zkušeností a nezvládají ještě úplně dokonale jízdu.

 

      

Zmiňovaný rozměr 205/55 R16 je nejrozšířenějším zejména v nižší střední třídě, kde na nich jezdí Octavia, Peugeot 308, VW Golf, Ford Focus, ale i Toyota Auris, Citroën C4 nebo Renault Megane.

A jsou tu fanfáry. Po zohlednění všech výkonů dostala výtečné resumé pneumatika Bridgestone Blizzak LM005. Svými výkony přesvědčila na mokré i suché vozovce. V rámci skupiny nejlepších pneumatik se však vyznačuje největším opotřebením.

 

 

Kdo si chce s pneumatikami užít tisíce kilometrů měl by sáhnout po konkurečním modelu Michelin Alpin 6. Prémiová francouzská guma sice vykazuje menší slabiny na suché silnici, ovšem z testu opotřebení vyšla z prognózovaným nájezdem až 43 tisíc kilometrů nejlépe. Navíc je "Michelinka" velmi tichá a přináší nám komfortní jízdu. Dokonce jsem zjístil, že někteří tvůrci testů nedávno použili starší pneumatiku Michelin Alpin 5, aby hodnocení nevyhrála.

"Uspokojivé" zimní pneu se projevovaly hůře zejména na suché vozovce. Kromě jiného bylo těžké s nimi držet v zatáčce vytyčenou linii. Řidič musel dělat nutné korekce volantem, což není úplně komfortní zvláště pro začátečníky.

 

 

Model pneumatiky

Bodové hodnocení

Verdikt

Bridgestone Blizzak LM005

2.1

Dobrá

Michelin Alpin 6

2.1

Dobrá

Dunlop Winter Sport 5

2.2

Dobrá

Hankook i*cept RS2

2.2

Dobrá

Maxxis Premitra Snow WP6

2.4

Dobrá

Falken Eurowinter HS01

2.9

Uspokojivá

Continental WinterContact TS860

3.0

Uspokojivá

Goodyear UltraGrip 9+

3.0

Uspokojivá

Sava Eskimo HP2

3.1

Uspokojivá

Toyo Observe S 944

3.2

Uspokojivá

Pirelli Cinturato Winter

3.3

Uspokojivá

Giti GitiWinter W1

3.4

Uspokojivá

Semperit Speed-Grip 3

3.7

Dostatečná

King Meiler Winter Tact WT81

5.4

Nedostatečná

Tristar Snowpower HP

5.5

Nedostatečná

 

Za jasné propadáky testu lze považovat modely King Meiler Winter Tact WT81 a Tristar Snowpower HP. King Meiler má nejdelší brzdnou dráhu a nejhorší byl i při handlingu na suché silnici. Tristar Snowpower HP, jenž sice figuruje v TOP3 na suchu, vykazuje na mokru zásadní nedostatky. Slabé hodnocení získává v aquaplaningu, zatáčkách i ovladatelnosti. Těmto "No name" značkám se vyhněte raději obloukem. Jirka Hyner

 

 

Zdroj: motomagazinspeed.cz