TEST letních pneumatik 2018: Překvapily ty levnější..!

Blíží se 1. duben, tedy období možného přezouvání na letní pneumatiky. Na letošním hodnocení 14-ti a 16-ti palcových rozměrů spolupracoval časopis dTest s německým autoklubem ADAC. Pojďme se podívat, jak dopadlo hodnocení.

Největší výzvou je pro letní pneu mokrá silnice. Test proto zjišťoval ovladatelnost na kluzkém a mokrém povrchu, dále brzdnou dráhu, případně zda nemůže docházet k nebezpečnému aquaplaningu. Jízdní stabilita a zmiňované parametry se hodnotily i na suchu. Testovalo se opotřebení, vliv na spotřebu i hlučnost pneumatik.

Výsledky čtrnáctipalcových pneumatik překvapily. V předchozích letech se na špici tabulky držely dražší produkty prémiových značek. Tentokráte se na nejvyšších příčkách umístily i dvě levnější gumy značek Falken (snímek níže) a Semperit (959,- Kč). Jediná prémiová značka, která drží krok s vítězi, je Dunlop SP Street Response 2. Její hodnocení ale srazily průměrné výsledky na mokru, zejména co se týká ovladatelnosti a směrového vedení.

Mezi čtrnáctkami nejhůře dopadla pro špatnou ovladatelnost Sava Perfecta. Navíc měla dlouhou brzdnou dráhu a špatné směrové vedení na mokru. Právě výkony na mokru působily největší zklamání. Pochvalu si zaslouží pouze Falken Sincera SN832 Ecorun (960,- Kč), Semperit Comfort-Life 2 a Continental PremiumContact 5 (1.227,- Kč).

Negativem čtrnáctek je jejich relativně nízká životnost. Více než 30 tisíc kilometrů v testu urazily pouze pneu Goodyear, Kleber patřící Michelinu (1.024,- Kč), Pneumant, Vredestein a Fulda. Nejhorší pneu vydrží jen asi 20.000 km.

Mezi šestnáctkami se tolik překvapení nekonalo. Michelin, Bridgestone i Continental potvrdily pověst kvality a prémiovosti. Vyhrály gumy Michelin Primacy 3 (2.517,- Kč), jež měly vůbec nejlepší životnost mezi letos testovanými pneumatikami. Férovou cenu vzhledem k celkové kvalitě nabízí Firestone Roadhawk na snímku níže (1.303,- Kč). Na opačném konci žebříčku se krčí Infinity Ecosis a Vredestein Sportrac 5. Na ty pozor! Obě se totálně rozpadly při vysokorychlostní zkoušce. Na německé dálnice s nimi proto raději nevyjíždějte.

Nejlepší známku co se týká hlučnosti si neodnesla žádná guma, alespoň dvojku odborníci udělili čtrnáctkám Goodyear EfficientGrip Compact, Firestone Multihawk 2, Sava Perfecta, ale i Michelin Primacy 3, Goodyear EfficientGrip Performance, Nexen N'blue HD Plus a Vredestein Sportrac 5.

Výsledky vnější hlučnosti byly v obou velikostních třídách velmi vyrovnané. Nejčastější známkou byla bohužel dostatečná. Absolutně nejvíce decibelů při jízdě vydávají shodně Firestone Roadhawk a Pirelli Cinturato P7 Blue. Jirka Hyner

 Zdroj: motomagazinspeed.cz