SUV hýbou světem, je libo FORD nebo nový PEUGEOT 3008..?

Segment vozů SUV zažívá v posledních letech obrovský boom. Jejich popularita roste nejen v globálním měřítku, ale také na českém trhu. Za posledních deset let se u nás zvýšil tržní podíl těchto vozů desetkrát. Zatímco v roce 2005 bylo v Česku registrováno 2.448 nových SUV a terénních vozidel, loni to bylo již 43.962 vozů.

Stejný vývoj lze pozorovat i na evropském trhu a v globálním měřítku. Tato kategorie vykazuje aktuálně nejvyšší dynamiku růstu, který jen v roce 2015 činil meziročně 24 procent. SUVéčka díky tomu v Evropě předstihla malé i kompaktní vozy. Momentálně je nejprodávanější s tržním podílem 22.5 procenta. Mimořádnými přírůstky se může pochlubit jak kategorie středně velkých SUV, tak i malých a kompaktních SUV.

Zkratka SUV pochází z anglického označení Sport Utility Vehicle a používá se pro vozidla s vysokou úrovní užitných vlastností uplatňující se při sportovních rekreačních aktivitách, ale i v každodenním městském provozu. V porovnání s klasickými osobními vozy jsou SUV lépe připraveny na jízdu mimo zpevněné cesty vyšší světlou výškou, robustnější konstrukcí a zpravidla i pohonem všech kol.

Na rozdíl od čistě terénních vozů nabízejí vozy SUV mnohem vyšší úroveň komfortu, kultivovanosti, bezpečnosti a hospodárnosti. Mezi zákazníky velmi oceňované atributy vozů SUV patří vyšší poloha sedadel nad zemí, usnadňující nastupování, a dobrý výhled všemi směry, jenž umocňuje pocit bezpečí plynoucí z robustní konstrukce, čehož si cení především ženy, které tvoří stále významnější skupinu mezi řidiči těchto vozů. Maminky si chválí především větší bezpečí.

Nastupování a vystupování z vozu usnadňují nejen vysoko položená sedadla, ale i vyšší světlá výška, vyšší dveře a kratší prahy. Řidič i cestující se tak nemusejí při nastupování a vystupování nepřirozeně ohýbat a namáhat.

Třeba v Británii je velmi úspěšný Ford, je zde nejrychleji rostoucí značkou SUV s 44.251 prodanými auty v loňském roce, což je více o 17.112 více, než v roce 2014. Procento SUV prodávané v Evropě ve srovnání s celkovým prodejem automobilů vzrostlo ze 6 procent v roce 2005, loni činilo 23 procent. A dále poroste.

Na autosalonu v Paříži představí Peugeot nový model 3008. SUV bude oficiálně odhaleno v září, stejně tak se dozvíme ceny a specifikace. První dodávky vozů zákazníkům mají proběhnout v lednu 2017.

_______________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz