STK aneb co nás motoristy čeká od ledna 2016..!

České stanice technické kontroly procházejí od ledna inovacemi. Obrazový záznam z STK každého vozu je součástí novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, a to není zdaleka vše.

Technik hned na začátku prohlídky provede načtení čárového kódu, poté zahájí focení. Cílem je potvrdit obrazovou dokumentací přítomnost vozu na STK. Dále zdokumentuje výrobní štítek a VIN kód karoserie. Auto vyfotí zepředu i zezadu, stejně jako stav tachometru. Obrazovou dokumentaci nahraje do Centrálního informačního systému STK, podklady musí poté pět let archivovat. Samotnou prohlídku ukončí znovu načtení čárového kódu.

A důvod využití tohoto kódu? U každé prohlídky bude spárován kód technika a kód záznamu o provedené STK. Technik, který práci začne, ji musí také dokončit. Nesmí ji provést nikdo jiný.

Emisní stanice provádějí měření rovněž novým způsobem, připojí se přímo na řídící jednotku automobilu.

Vyžádalo si to ze strany provozovatelů STK samozřejmě investice. Museli nakoupit fotoaparáty, čtečky čárových kódů i harddisky pro uložení dat, stejně tak přístroje pro emisní střediska. Ministerstvo dopravy chce tímto zabránit podvodům u technických kontrol, kdy oprávnění k provozu dostávala i vozidla, která na kontrolách fyzicky vůbec nebyla. V konečném součtu však zaplatíme za tyto služby vyšší částky.

_____________________________________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz