ŠKODA SUPERB plug-in hybrid, VISION E a další elektrifikace modelů..!

Mladoboleslavská automobilka pečlivě připravuje elektrifikaci svých vybraných vozů. Tím prvním bude plug-in hybridní provedení Škody Superb. Půjde o model, který bude možno dobíjet nejen rekuperací vlastního systému, ale také s využítím energie statické nabíjecí stanice.

Elektromobil v produkční verzi se dostane na trh v roce 2020. Poté by měla mít automobilka celkem pět typů elektrických modelů. Mnohé už naznačuje studie Vision E, jež se světu poprvé představí na autosalonu v Šanghaji. Efektně vypadá logo Škody na bocích karoserie, jenž navazuje na linii předních světel a přechází k zadním dveřím. Design Jozefa Kabaně bude na nových škodováckých autech ještě dlouho patrný.

Koncept typu coupé je dlouhý 4.645, široký 1.917 a vysoký 1.550 mm. V porovnání s Kodiaqem je užší a výrazně nižší, nabídne ale větší rozvor 2.850 milimetrů.

Pohon studie 4x4 postavené na koncernové platformě MEB zajišťují dva elektromotory o celkovém výkonu 306 koní. Maximálka je elektronicky omezena na 180 km/h. Uváděná kapacita lithium-iontových baterií má při ideálních podmínkách stačit až na 500 kilometrů.

Vision E zvládá třetí stupeň autonomního řízení, tedy pohybuje se automaticky v kolonách, v režimu autopilota zvládne vybrané úseky dálnic, drží se v jízdním pruhu nebo dokáže vyhledat volné parkovací místo. Poté na ně automaticky zajede. Dokáže i zpět vycouvat na silnici.

Elektrická budoucnost vozů Škoda bude brzy realitou. Otázkou zůstává, za jakou cenu. Jirka Hyner

  Zdroj: motomagazinspeed.cz