ŠKODA OCTAVIA oslavila 20 let..!

Třetího září 1996, zahájil tehdejší prezident České republiky pan Václav Havel provoz nově vystavěné části automobilky Škoda a zároveň tím slavnostně odstartoval kariéru modelové řady Octavia.

Základní kámen nové linky tehdy připravovaného automobilu byl položen v únoru 1995. Na tovární halu navázala lakovna s kapacitou až 1.800 vozů řad Felicia a Octavia, dokončená v březnu 1996.

    

Při slavnostní přestřižení pásky Václav Havel pronesl: „Závod je to krásný, moderní, vskutku hezký. Bylo by bezvadné, kdyby všechny továrny vypadaly jako tato.“

Vývoj modelu Octavia byl zahájen v roce 1992, tedy přibližně rok po začlenění české značky do koncernu Volkswagen. Vůz dostal zcela novou koncernovou podvozkovou platformu. Při vývoji byl kladen velký důraz na aktivní i pasivní bezpečnost, včetně doplnění nabídky předních airbagů o boční.

    

K praktickému liftbacku patřily rozměrné výklopné páté dveře, umožňující výborný přístup k prostoru pro 528 litrů zavazadel. Zákazníci mohli v úvodním roce 1996 vybírat mezi dvěma benzinovými čtyřválci a jedním turbodieselem. O dva roky později, tedy během května byl zahájen prodej verze kombi. Od roku 1999 nabídku obohatilo kombi s pohonem všech kol. Poslední vůz první generace sjel z výrobní linky v listopadu 2010, od září 1996 do listopadu 2010 vzniklo celkem 970 tisíc liftbacků a více než 470 tisíc kombi.

Druhé generace modelu Octavia bylo v letech 2004 až 2013 vyrobeno 1.6 milionu s karoserií liftback a 900 tisíc kombi. Od listopadu 2012 se vyrábí současná, třetí generace. Od zahájení produkce tak vzniklo více než 5 milionů vozů Škoda Octavia. Vedle hlavního závodu v Mladé Boleslavi sjíždějí auta z výrobních linek také v Indii, Číně, Kazachstánu a Rusku.

     

       Zdroj: motomagazinspeed.cz