ŠKODA 935 Dynamic: Škodovácký poklad v plné kráse..!

Historický model je úchvatným reprezentantem designérských a konstrukčních experimentů třicátých let. Ve své době měl velký vliv na další automobilový vývoj. Proudnicová karoserie s protáhlou zádí byla tehdy znakem konstruktérské moderny. Škodováckým vývojářům se podařilo udržet nízkou hmotnost karoserie použitím kombinace hliníku a oceli. Konstruktéři zvolili umístění motoru před zadní poháněnou nápravou. V té době šlo o kapalinou chlazený plochý čtyřválec typu "boxer" o objemu 1.995 ccm s výkonem 55 koní. Společně s dalšími osmi vozy se představil na sedmém ročníku prestižního setkání ve městě Berdish Gladbach nedaleko Kolína nad Rýnem.


Vystavovaný vůz je jediným vyrobeným exemplářem a měl i zajímavý osud. Bezprostředně po veletrhu v Praze byl vůz určen pro další vývoj a výzkum, v létě 1939 jej však automobilka prodala do soukromých rukou. V privátním vlastnictví byl vůz po následujících téměř třicet let. V roce 1968 odkoupila značka vozidlo zpět do tehdy vznikajícího škodováckého muzea a stalo se jedním z prvních deseti vozů nové sbírky. V roce 2012 bylo započato s rozsáhlou renovací auta.

Škoda 935 Dynamic je skutečným pokladem naší značky,“ říká Michal Velebný, koordinátor restaurátorské dílny Škoda Muzea, a dodává: „Během restaurování jsme se vypořádali s řadou výzev a jsem velmi hrdý na to, že dokončený celek je naprosto věrný původnímu originálu, a to včetně odstínu laku.“


Naše automobilka prezentovala v rámci letošní víkendové akce Schloss Bensberg Classics devět veteránů. Šlo o Laurin & Klement Voiturette A (1905), Laurin & Klement Typ S (1911), Laurin & Klement 110 (1925), Škodu 645 (1930), dále Rapid Cabrio de Luxe (1937), Superb OHV z roku 1939, Škodu Felicia (1961), model 1100 MBX (1969) a zmiňovanou čerstvě renovovanou Škodu 935 Dynamic.

 ______________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz