SHARE THE ROAD: Používání sluchátek při řízení snižuje reakce o více než 4 sekundy..!

Sluchátka jsou určitě skvělá na nerušený poslech hudby nebo podcastů. Blokují ruchy z okolí a lidem pomáhají k lepšímu soustředění nebo relaxaci. Na základě průzkumu však za volant, nebo řídítka nepatří.

Jejich používání v silničním provozu může být nebezpečné. A nezáleží na tom, zda se jedná o řidiče auta, cyklistu, jezdce na elektrické koloběžce či chodce. V některých zemích je proto zakázáno, například ve Francii.

Zvukový experiment Fordu nyní ukázal, že při poslechu hudby ze sluchátek rozpoznají lidé potenciálně nebezpečnou situaci v silničním provozu průměrně o více než čtyři sekundy později než bez nich.

Díky speciálně vyvinuté technologii prostorového zvuku 8D se více než 2.000 zájemců z Francie, Itálie, Německa, Španělska a Velké Británie postupně ocitlo na virtuální ulici, kde se měřila rychlost jejich reakce na potenciálně nebezpečné situace.

Při přehrávání hudby potřebovali řidiči k zaznamenání nebezpečí v průměru o 4.2 sekundy delší dobu. Po absolvování této zkušenosti většina z nich uvedla, že na silnici už sluchátka nosit nebude.

Cílem studie automobilky bylo upozornit na význam sluchu pro orientaci a správné reakce v silničním provozu. Vznikla v rámci kampaně "Share the Road," jejímž prostřednictvím chce Ford přispět k většímu vzájemnému porozumění mezi uživateli silnic a dálnic. Jirka Hyner

 Zdroj: motomagazinspeed.cz