Přibude dalších 60 kilometrů českých dálnic...

Motoristé, patrně se už můžeme těšit na další kilometry nedostavěných dálnic. Ministerstvo chce dobudovat úseky a napojit českou síť dálnic a rychlostních silnic na tranzitní evropské koridory. V televizní Partii na Primě řekl ministr Antonín Prachař: "Pokud proběhnou standardní výběrová řízení, tak můžeme začít. Stavby máme pokryté i finančně."

Jde například o dokončení obchvatu Českých Budějovic na dálnici D3, dálnice D1 u Přerova, což je strategický uzel na koridoru Balt - Adriatic. Urychleně se má řešit sesuv půdy na dálnici D8 v Dobrovičkách. Dále se má urychlit výkup pozemků u Hradce Králové pro dálnici D11.

Pokračovat bude modernizace dálnice D1, kde se původně odhadovaly náklady na 24 miliard korun. Podle ministra budou náklady nižší, protože u dosud zadaných staveb se podařilo snížit cenu na 60 až 65 procent. Je to dáno halvně tím, že stavební firmy nemají tolik zakázek a ve výběrových řízeních jdou mnohdy i pod náklady.

Problematický je úsek D1 mezi Lhotou a Velkou Bíteší, kde firma OHL ŽS kvůli přerušování prací nabrala zpoždění přes 200 dní. Ředitelství silnic a dálnic se bude podle Prachaře vyžadovat dodržení původně dohodnutého termínu.

V příštích třech letech by se mohla síť našich dálnic a rychlostních silnic atuálně dlouhých 1.242 km, rozrůst o zhruba 60 kilometrů v hodnotě 8.9 miliardy korun. Jde o připravené úseky, na které již bylo vydáno stavební povolení.

_______________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz