NOVINKY našich silnic od ledna 2016..!

Podívejme se na změny, o kterých jsem mluvil v nedělním pořadu Speed na Helaxu podrobněji. Nová vyhláška ministerstva dopravy o provozu na pozemních komunikacích a novela silničního zákona, přinesou od ledna řadu změn v dopravním značení i "rozšíření" dálniční sítě.

Od ledna by mohla na vybraných silnicích první třídy začít platit také vyšší povolená rychlost 110 kilometrů v hodině místo dosavadní devadesátky. O tom však budou rozhodovat příslušné kraje. Téměř všechny rychlostní silnice se zařadí mezi dálnice druhé kategorie. Délka dálniční sítě se prodlouží na cca 1.200 kilometrů. Ovšem do kategorie dálnice nebudou převedeny úseky R35 Liberec–Turnov, R63 v celé délce a úseky R6 u Karlových Varů a R7 u Chomutova v délce 32 kilometrů.

Od nového roku začne platit i řada nových dopravních značek. Například ta upozorňující na zvýšený pohyb chodců, doplňková cedulka označující jezdce na kolečkových bruslích nebo na vozítku Segway. Chystá se i značka označující emisní zóny nebo cedule upozorňující na výskyt a pohyb jiných zvířat než vysoké zvěře a skotu. České dálnice budou nově značeny zelenými značkami místo současných modrých, přičemž obdélníkový tvar nahradí čtvercový. S přeznačováním se má začít už během prosince. Jirka Hyner