Motoristé, pozor na utopená auta..!

Koupě levné ojetiny se Vám totiž může pěkně prodražit. Na trhu by se po povodních v Česku a Německu mohlo objevit kolem deseti tisíc zaplavených vozů. Podle informací společnosti Cebia už chystají domácí autobazary přísnější kontroly při výkupu.

U automobilů, jenž se při povodních ocitly pod vodou je velká pravděpodobnost závady či selhání některého ze systémů včetně ABS nebo airbagů. Pokud je vozidlo profesionálně připravené na prodej například včetně výměny sedaček, je samotné zaplavení těžké odhalit, tedy pozor. Typickým příznakem je jemné bahno ve skrytých částech interiéru, pod čalouněním, v konektorech, dále vlhký interiér nebo charakteristický zápach. Jemné bahno se dosatne nejen ke konektorům, ale rovněž k tištěným obvodům nebo řídicí jednotce. Stanou se proto nefunkčními velmi brzy.

Přísnější kontroly pro příští měsíce plánují společnosti AAA i Auto Esa. U zatopeného auta dochází nejen k problémům s elektronistalací, ale voda nezvratně poškodí ložiska, brzdy, čepy i podvozkových částí řízení. Auto si můžete prověřit on-line na www.zkontrolujsiauto.cz, kde jsou evidovány mimo mnoha údajů z historie vozu, také záznamy o poškození povodněmi. Mnohé napoví údaje o bydlišti předchozího majitele a lokality, která byla pod vodou. Pokud jste vlastníkem utopeného auta, asi nejlepším řešením bude prohlídka odborníkem, případně prodej vozu na díly.

 ______________________________________________________________________________

  Zdroj: motomagazinspeed.cz