Motoristé, nová pravidla převodu automobilů začínají platit od ledna..!

V krátkosti se podívejme co přináší novela související s dopravní agendou. Od ledna se mění systém převodu aut, zápis nových vozů do registru i další úkony. Podle nových pravidel auto současně odhlásíte i přihlásíte. Při převodu ojetiny bude záležet u prodávajícího a kupujícího na jejich domluvě. Mohou zajít na úřad příslušný z pohledu prodávajícího společně, jeden může zmocnit druhého, případně oba zmocníte třetí osobu. K zápisu a vydání nových dokladů dojde na jednom místě a na základě jedné žádosti.

Při vyřizování je zde třeba úředně ověřenou plnou moc, ovšem nejde o notářsky ověřený podpis. V tomto případě stačí ověření například na Czechpointu, které můžeme získat za 30 korun na pobočkách České pošty. Ovšem pozor, protože k převodu vozidla musí dojít do deseti pracovních dnů od podepsání kupní smlouvy. Pro přeregistraci bude třeba aktuální evidenční kontrolu, která potvrdí souhlas VIN kódu na voze s tím v dokladech.

Majitelům dříve zpola převedených aut dává ministerstvo ještě půl roku čas, aby situaci napravili. Pokud to neudělají, jejich vůz administrativně zanikne v Centrálním registru se všemi důsledky. Podobnou povinnost mají také motoristé, kteří si vozidlo nechali dočasně vyřadit a dali značku do depozitu před 30. červnem 2013. Vy musíte do konce příštího roku nahlásit příslušnému úřadu, kde je vozidlo umístěno a za jakým účelem je využíváno. Pokud tak neučiníte, i vám hrozí administrativní zánik vozu. Novela má odstranit nedostatky stávající právní úpravy.

 

____________________________________________________________________________________________

  Zdroj: motomagazinspeed.cz