Jízda na zimních gumách znamená v létě nebezpečí a zvýšenou spotřebu paliva..!

Z průzkumu provedeného výrobcem pneumatik Dunlop vyplývá, že pneumatiky v Česku přezouvá pravidelně jen 55 procent řidičů. Ostatní přezouvají nepravidelně, případně vůbec. Přitom používání letních gum není na rozdíl od zimních stanoveno žádným zákonem, a proto závisí jen na rozhodnutí řidiče. Stále je možné na silnicích potkávat skupinu těch, jenž jezdí na zimních pneumatikách během celého roku.

Přitom jízda na zimních gumách skrývá spoustu rizik. Během teplejší části roku prodloužuje výrazně brzdnou dráhu a hůře se ovládá na mokru. Rovněž se rychleji opotřebují a řidič musí počítat s vyšší spotřebu paliva až o litr na sto kilometrů! Při testech se prokázalo, že při brzdění ze 100 km/h a teplotě 20 °C je rozdíl v brzdné dráze na letních a zimních pneumatikách 6 metrů! Mimo jiné to znamená, že na místě, kde automobil na letních pneumatikách již zcela zastaví, jede vůz na zimních stále ještě rychlostí 37 km/h!

Lidé bohužel stále nepochopili, že i takové produkty, jako jsou pneumatiky, procházejí neustálým vývojem. Letní pneumatiky jsou speciálně vyvíjeny tak, aby poskytovaly co nejlepší výkonnostní parametry v teplotách od 7 °C výše, čemuž je přizpůsoben nejen dezén pneumatiky, ale také její směs. To samé však platí i pro zimní pneumatiky a teploty pod 7 °C,“ uvedla Lenka Majková, marketingová specialistka společnosti Goodyear/Dunlop a dodává: „Domníváme se, že informovanost o této problematice je mezi širokou veřejností stále nedostatečná. Jelikož bezpečnost na silnicích patří mezi naše dlouhodobé priority, považujeme za povinnost seznámit řidiče s těmito skutečnostmi.“

 ____________________________________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz