JATO 2021: Evropským prodejům automobilů kraluje za srpen DACIA SANDERO..!

Celkový objem trhu se během srpna snížil o 18 procent, což znamená podruhé za sebou měsíční dvouciferný pokles. Elektromobily a plug-in hybridy si za druhý prádninový měsíc zajistily rekordní podíl na trhu (21%). Modelové TOP10 dominuje cenově dostupná Dacia Sandero.

Podle údajů z 26 trhů EU registrace nových automobilů opět zpomalily na 713.714 vozů. Jedná se o nejnižší zaznamenaný objem za srpnen od roku 2014. Meziroční objem však zůstává vyšší než loni. S 8.095.419 registrovanými automobily ve srovnání se 7.192.839 auty od ledna do srpna 2020.

Navzdory problémům s dostupností se třetí generace nízkonákladového hatchbacku Dacia Sandero ukazuje být velmi úspěšná. Tento subkompakt je za osm měsíců roku zatím pátým nejprodávanějším vozem v Evropě a za srpen se stal nejžádanějším modelem EU.

Dacia předstihla druhý Volkswagen Golf, který vykázal měsíční pokles o 38 procentních bodů, ale stále vede meziroční žebříček. Třetí je Toyota Yaris. SUV Dacia Duster také vstoupila do první pětky na čtvrté pozici a zvýšila svůj objem o 4 procenta.

Další pozoruhodné úspěchy zaznamenal Fiat 500, který byl posílen verzí EV. BMW řady 3 se umístilo na třetí příčce žebříčku plug-in hybridních modelů, kterým dominuje SUV Ford Kuga. Mezi nejnovějšími starty je Tesla Model Y, jež se dostala do TOP10 žebříčku elektromobilů, přestože se na trhu ukázala až v srpnu. Vedle toho se do první desítky prosadil také Ford Mustang Mach E.

Elektrický Volkswagen ID.3 obsadil první příčku v srpnu. V celkovém hodnocení potom 15. místo. Opel/Vauxhall zaregistroval 4.900 kusů nové Mokky. Následoval Volkswagen se 4.600 kusy ID.4. Citroen zaregistroval 4.600 nové generace vozu nižší střední třídy C4. Opět si dobře vedla Cupra Formentor s více než 4.300 prodanými kusy, následovalo SUV Renault Arkana, které má 4.341 registrací. Níže vidíme elektrickou Škodu Enyaq iV. Jirka Hyner

Zdroj: motomagazinspeed.cz