JAPONSKÉ AUTO ROKU 2021/2022: Zvítězil Nissan Note e-Power, importovaným autem je VW Golf, ale ceny si odváží BMW řady 4 i Chevrolet Corvette.!

S končícím rokem se začalo ve světě rozhodovat o nejlepších modelech naší planety. Na výsledky evropské ankety COTY si musíme počkat do začátku března, ale na japonských ostrovech už je rozhodnuto. Zvítězil zde Nissan Note e-Power a stal se Autem roku 2021/2022.

V prvním ze dvou hlasování vybralo 60 porotců koncem listopadu 10 automobilů z více než 30 soutěžních modelů. Po účasti na "10 Best drive day" na trati Sodegaura Forest Raceway nedaleko Tokia hlasovala odborná porota podruhé a vybrala nejlepší auto roku a také vítěze speciálních cen.

Udílení cen proběhlo online 10. prosince. Japonským autem roku se stal s 335 body Nissan Note e-Power, když porazil dvojici Toyota GR86 / Subaru BRZ s 264 hlasy a Hondu Vezel (HR-V) s 227 body.

Nová generace modelu Note e-Power se v Česku zatím neprodává, ale starší model z našich silnic známe. Novinka disponuje unikátní hybridní jednotkou 1.2 litru. Zatím se prodává v Japonsku, ale automobilka má v plánu uvést pohon e-Power v blízké době na trh rovněž v Evropě a USA.

Podle pořadatelské organizace COTY pramenily důvody vítězství v oceňovaném hybridním ústrojí vozu, vynikající spotřebě paliva, ovladatelnosti a stylovém designu.

Mitsubishi Outlander PHEV se umístil jako čtvrtý s 206 hlasy. V anketě skončil na pátém místě díky 168 hlasům Volkswagen Golf Mk8 a byl vyhlášen Importovaným autem roku 2021-2022.

Toyota Mirai dostala na 6. místě 104 hlasů, nový Chevrolet Corvette s motorem uprostřed a pravostranným řízením si odváží se 81 hlasy 7. místo (snímek níže), Mercedes Benz třídy C získal 51 hlasů a skončil osmý, Toyota Land Cruiser získala 45 hlasů na 9. místě a BMW řady 4 skončilo s 19 hlasy desáté.

Ve speciálních kategoriích však získalo BMW řady 4 trofej Design roku, Corvette si odváží cenu za Výkon roku, Outlander PHEV získal ocenění Technologie roku a Honda N-One ovládla mini vozy "K-car" (660cc). Jirka Hyner

Zdroj: motomagazinspeed.cz