EVROPSKÁ hitparáda modelů za první pololetí..!

První pololetí letošního roku je v Evropě na registrace nových aut nejlepší od roku 2008. Nejvíce uspěly vozy kategorie SUV a nová Astra/Vauxhall. Tradiční žebříčkový lídr Volkswagen Golf stále vede, ale?

Vůz s tržním podílem 3.3%, respektive 269.400 prodanými kusy. Celkově byl počet o dvě procenta nižší jako loni, což znamená, že spolu s vozem Hyundai ix35 a Fordem Fiestou, šlo o modely, jež zaznamenaly největší pokles podílu na trhu.

To Renault Clio, Volkswagen Polo, Opel/Vauxhall Corsa a Nissan Qashqai byli jiní vůdcové. Ale i tak modely prohrály s malými SUV, jako je Renault Captur, Peugeot 2008 a Fiat 500X, které všechny zaznamenly velký růst. V TOP 10 je naše Škoda Octavia (+9%), daří se Fabii (+19%) a Superbu.

     

Mezi značkami si výrazně polepšil Renault s růstem o celých 15 procent, jasně předčil jeho hlavní konkurenty, tedy Ford, Opel/Vauxhall i Peugeot. Vedoucí Volkswagen zažívá stagnaci, včetně oblíbeného Passatu.

O úpěšném období může hovořit Fiat, byl druhou velkou tradiční značkou v tabulce za Volkswagenem. Většinou kvůli dobrým výsledkům na svém domácím trhu, spolu s prodejním impulsem v podobě pětiletého modelu Panda a mini SUV 500X. Dvouciferný růst zaznamenaly prémiové automobilky BMW, Mercedes i Audi. Škoda vyrostla o téměř 10 procent a patří do nejlepší desítky. Další úspěchy zaznamenala Mazda, Land Rover, Honda, Jeep, Jaguar, SsangYong, Abarth a Infiniti. Hyundai a Kia jsou mezi druhou desítkou.

 Zdroj: motomagazinspeed.cz