Euro NCAP 2017: 5 hvězdiček pro BMW 6, Jaguar F-PACE i Kia Stinger! Fiat Punto má nulu..!

Z tisková zprávy vyplývá, že tohle hodnocení uzavírá nejrušnější rok bezpečnostního hodnocení nejnovějších i modernizovaných automobilů. Pojďme se proto podívat na letošní poslední výsledky v rámci nezávislých crash testů.

Pět hvězdiček bylo uděleno čtvrté generaci BMW řady 6 a Jaguaru F-Pace, stejně jako modelům Kia Stinger a Hyundai Kona. Tři hvězdy získaly k crossovery MG ZS, Dacia Duster 2 a Kia Stonic (pět hvězdiček s volitelnými bezpečnostními systémy).

Aby testy Euro NCAP umožnily spravedlivé srovnání s novými modely, aktualizovala společnost ratingy na několika nedávno modernizovaných vozech. Kromě Toyoty Yaris, která udržela pětihvězdičkové hodnocení, většina z nich klesla na tři hvězdy.

Letošní seznam zahrnuje Toyotu Aygo (čtyři hvězdy s volitelnými bezpečnostními systémy), Alfu Romeo Giulietta, Ford C-Max a Grand C-Max, Opel Karl nebo DS 3.

Nejvíce extrémním příkladem je Fiat Punto, jenž je na trhu od roku 2005, v Itálii se ovšem stále prodává. Stárnoucí model se stává prvním autem Euro NCAP s nulou, bez hvězdy!

Na druhé straně jsou tři kvalitní malá auta, jež dokázala splnit požadavky Euro NCAP s 5-hvězdičkovými požadavky. Jde o Ford Fiestu (snímek níže), Volkswagen Polo a Seat Ibiza.

Skutečnost, že starší auta nemohou konkurovat, ilustruje rychlost, s jakou automobilový průmysl vylepšuje bezpečnost a snahu výrobců splňovat nejvyšší standardy. Ti, kteří neudržují své modely podle nejnovějších norem, zůstávají pozadu. Nejnovější výsledky to jasně ukazují. Jirka Hyner

 Zdroj: motomagazinspeed.cz