DOVOZY ojetin v Česku rostou, přibylo 15 vozů Ferrari i Rolls-Royce...

Evropským ekonomikám se daří, důkazem jsou rostoucí prodeje nových automobilů včetně těch českých. Vedle prodejů čerstvě vyrobených vozů u nás vzrostl také dovoz ojetin. Od letošního ledna do konce března se jejich počet navýšil o 24 procent na 33.916 kusů. Ovšem v tomto případě není co slavit.

 

Věkové složení dovážených aut je přímo alarmující, protože jde v 45 procentech o modely starší deseti let. Přitom před dvěma lety tvořily jen třetinu. Logicky vzato, starší automobily představují vyšší ekologickou zátěž. Podle SDA tvoří auta bez katalyzátoru 13 procent domácího vozového parku a na celkových emisích se podílejí téměř 27 procenty. Naprostou pravdou je, že kdyby všechny vozy plnící normy Euro 0 a Euro 1 nahradily auta s Euro 4, emise by klesly o 26 procent.

 

Z dubnové konference Svazu dovozců automobilů vyplynula také další čísla. Nejvíce se dovážejí auta značky Škoda, v jejich případě činí podíl cca 20 procent, následují Volkswageny se 17 procenty. Třetí je Ford, jehož podíl činí 12 procent. Dále jsou v hledáčku českých motoristů vozy koncernu PSA, tedy Peugeoty a Citroëny. Ovšem během prvních třech měsíců roku se k nám dovezlo také patnáct Ferrari, deset Maserati, jeden Rolls-Royce. V registru přibyla i elektrická Tesla. Níže vidíme Rolls-Royoce Ghost Series II.

 

_____________________________________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz