DOVOLENÁ AUTEM 2016: Někde zdražily dálniční známky, mýtné i benzin..!

Možná se také chystáte na dovolenou autem. Ano, musíme se připravit na zvýšené ceny silničních poplatků. Nejvíce se zdražování promítlo u našich jižních sousedů. Rakousko zvedlo o 50 centů na 11.50 eura poplatek za průjezd po Tauernské dálnici A10. Zvýšení cen nás nemine ani při průjezdu tunely Arlberg a Gleinalm.

K platbě za průjezd Pfänderského tunelu, jenž činí 8.80 eura si musíme při cestě ke švýcarskému Bodamskému jezeru pořídit i rakouskou dálniční známku. Průjezd po silnici přes průsmyk Grossglockner stojí nově 35 eur. Dále se zvýšila cena (+ 20 centů) za průjezd tunelu Karawanken mezi Slovinskem a Rakouskem.

Slovinsko neprodává desetidenní dálniční známky, ale jen sedmidenní. Tamní policie to kontroluje. Postih nás může vyjít až na 800 eur!

V zemi Galského kohouta stojí průjezd tunelem pod Mount Blancem 44 eur (+3 eura). V tunelu Fréjus počítejte se sumou 44.2 eura. Zdražení se nevyhnulo ani Eurotunelu, zde si připlatíme v průměru 30 eur.

V našem hledáčku je rovněž zpět Bulharsko. Díky prodloužení tamní dálniční sítě se došlo k výraznému zdražení poplatků. Týdenní známka nyní vychází na 15, měsíční na 30 leva.

Tradiční elektronické viněty v Maďarsku nově využívá také sousední Slovensko. Vše sleduje kamerový systém podle registračních značek. Maďarská policie nezaplacení pokutuje 50 eury, ta slovenská 500 eury!

Ve většině evropských zemích se připravme rovněž na vyšší ceny pohonných hmot. V Německu je cena benzinu vyšší asi o sedm korun, na Slovensku o cca čtyři, v Rakousku o dvě koruny. Rakouská nafta je mírně dražší než u nás. Naopak o dvě koruny nižší je cena benzinu v sousedním Polsku. Cenový rekord benzinu drží Itálie, kde litr vychází na téměř 40 korun!

Zdroj: motomagazinspeed.cz