DAKAR 2014: Jak vidí letošní ročník slavné rallye její legenda Karel Loprais...

Monsieur Dakar, jak bývá Karel Loprais často nazýván díky svým šesti vítězstvím v dakarské rallye, letošní 36. ročník bedlivě sleduje z domova. Co říká trucková legenda výkonům svého synovce Aleše?

V první etapě byl Aleš těsně druhý. Co vy na to?

V každém případě je to fantastické. Všichni jsou na začátku nachystaní, aby co nejlépe vyrazili. Ukázal to už první průjezd časovou kontrolou, deset kamionů se natěsnalo do dvou minut. A přitom Aleš byl takhle vpředu.

Symbolické stříbro věnoval novorozenému synovi Alexovi. Jak takový přírůstek do rodiny ovlivní závodníka?

Já myslím, že ho to povzbudí. Má synátora, vše dopadlo dobře. Jen ho to nakopne, ono už to bylo vidět.

Co druhá etapa? Alešova posádka se v ní musela vyrovnávat s těžkostmi.

To je prostě Dakar. Nedá se odjet bez problému a v klidu, obzvlášť dnes, kdy je konkurence silná. Všichni tlačí, jedou dopředu, co to dá. Ale problémy postihly i ostatní. Byly tam havárie, defekty, vždycky se může něco přihodit.

Posádka musela jet dlouho bez čelního skla. Zažil jste to?

Nezažil, bude to asi jako na motorce... Vážně, v tom prachu a kamení to není žádná legrace. Aleš navíc není typ, který by se držel daleko vzadu, aby neschytal nějakou ránu. Když člověk potřebuje předjíždět, je to problém.

Navíc musel Aleš překonat duny bez pohonu všech kol.

To je fantastický výkon, přejet duny, když mu nefungoval předek. Já to zažil jen v situaci, kdy už jsme nebyli v závodě. Zůstat viset v dunách by znamenalo konec.

Ztráta je v desítkách minut. Dá se s tím něco dělat?

Byla to teprve druhá etapa. Kdyby byla taková ztráta před startem do poslední etapy, už by to asi nešlo. Takhle mají závod před sebou, je to otevřené. Věřím, že to Alda zvládne.

De Rooy se zdá silný. I přes pomoc Mardejevově posádce vede.

Ono je to sporné. Říká se, že pomáhal kolem čtvrt hodiny, a pořadatelé mu odečetli 22 minut. To se mi nezdá zrovna férové. Za našich časů to nebývalo. Kdo chtěl pomoci, pomohl bez nároku na časový odpočet.

Jaké úskalí měla třetí etapa? Jelo se ve výškách kolem tří kilometrů.

Technika v takové výšce ztrácí na výkonu. Je důležité neudělat navigační chybu, nechytit defekt. Kluci to zvládli výborně. Držím jim palce a věřím, že letos to vyjde.

Letošní Dakar je momentálně v polovině a sobota 11. ledna je pro posádky volným dnem. Po šesti etapách je Aleš Loprais celkově na šestém místě (dodatek redakce).

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: motomagazinspeed.cz