Český supersport PRAGA R1R prošel homologací a chystá se do běžného provozu..!

Po krátké odmlce se Praga opět hlásí o pozornost díky svému novému vozu pro běžný provoz Praga R1R. První fotografie částečně odtajňují konečnou podobu. Při vývoji konstruktéři vycházeli z parametrů a konceptu závodního okruhového speciálu Praga R1 a inspirovali se jeho jízdními vlastnostmi. Proto auto stejně jako okruhová Praga R1 využívá celo-karbonový monokok, jenž splňuje nejvyšší bezpečnostní požadavky okruhových speciálů, avšak kvůli zlepšení jízdních vlastností na silnici je oproti okruhové verzi motor zabudován v nosném rámu. 

Cílem inženýrů bylo zkombinovat funkční aerodynamiku, atraktivní design a zároveň splnit veškerá pravidla umožňující provoz na běžných komunikacích. Nový supersport úspěšně absolvoval homologaci 17. 3. 2015, a je tak prvním silničním osobním automobilem značky Praga vyrobeným od roku 1947.

Praga R1R se chystá nabídnout poměr výkon/váha převyšující 550 koní na 1.000 kg, což je údaj vyšší, než u Ferrari Enzo a srovnatelný s Bugatti Veyron. Jak řekl jednatel firmy PRAGA-Export Jiří Lojan: „Chtěli jsme, aby z Praga R1R na první pohled vyzařovala jedinečnost, dravost, nadčasovost a perfektní harmonie funkce a emocí. Jednoduše jsme chtěli, aby byla dech beroucí. Jestli se nám to podařilo, už posuďte sami.“

Nyní bude vůz absolvovat finální fázi testování na silnicích se zaměřením na spolehlivost a jízdní vlastnosti. Již brzy ho spatříte v běžném provozu.

_____________________________________________________________________________________________________

  Zdroj: motomagazinspeed.cz