ACEA: Prodej nových automobilů v EU vzroste o 2 procenta...

Podle evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA), by se měl prodej nových aut letos zvýšit o dvě procenta. Během čtyř posledních měsíců odbyt rostl, v prosinci dokonce meziročně vzrostl o více než 13 procent. Předseda sdružení ACEA a šéf francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën Philippe Varin během letošního roku očekává oživování, kterému má pomoci ekonomický růst. V Evropské unii je odhadován na 1.4 procenta.

    

Velká Británie hlásí již za loňský rok zvýšený zájem o nová auta, tamní trh vzrostl dokonce o více než deset procent a podle všeho bude pokračovat v dalším růstu. Přitom loni prodej aut v EU klesl o 1.7 procenta na 11.85 milionu, což byla nejnižší úroveň od roku 1995.

    

Tehdy ovšem měla unie jen 15 členů, proti dnešním 28. Philippe Varin předpokládá, že trhy nejen Německa, ale také Francie a Španělska se po loňském poklesu letos oživí. V Itálie by měl být zastaven celkový propad.

   

Prodeje patrně oživí trojice nejlepších vozů ankety Car Of The Year 2014, jenž bude rozhodnuta na jarním autosalonu v Ženevě v předvečer novinářských dnů. Ty se letos konají 4. a 5. března. Celkem 58 motoristických novinářů z 22 zemí světa rozhodne mezi sedmi favority, kterými jsou BMW i3 (viz snímek níže), Citroën C4 Picasso, Mazda 3, Mercedes třídy S, Peugeot 308, Škoda Octavia a Tesla Model S.

   

 ______________________________________________________________________________________________

 Zdroj: motomagazinspeed.cz